4. Uluslararası Uzmanlar Sempozyumu "Estetiğin Kalitesi"

magnifying glass

Sanat ve bilim dijital dünya ile buluştuğunda

Schaan, Liechtenstein - 11 Temmuz 2018

Ivoclar Vivadent, bu sene Roma’da gerçekleşen 4. Uluslararası Uzmanlar Sempozyumu “Estetiğin Kalitesi”’ne ev sahipliği yaptı.

Roma, Ivoclar Vivadent tarafından organize edilen bu senenin Uluslararası Uzmanlar Sempozyumu için mükemmel bir ortam sağladı. Serinin dördüncü organizasyonu “Estetiğin Kalitesi” 15-16 Haziran 2018 tarihlerinde Roma’nın yeni mimari gözdelerinden popüler kültürel saray Parco della Musica’da gerçekleştirildi. Dünya çapında onsekiz konuşmacı, modern dijital değişim çağında yüksek kalitede hasta bakımı sağlayan diş hekimliği ve dental teknolojilerle ilgili görüşlerini anlatıp tartıştılar.

 “Gelişmiş dijital ve estetik diş hekimliği” başlığı altında gerçekleşen sempozyum, tüm kıtalardan 1000 katılımcıyı İtalya’nın başkentinde topladı. Gerçekleşen dijital gelişmelerle ilgili artan soruların sebebiyle sempozyum iki güne uzatıldı. Ayrıca, ara oturumlarla spesifik başlıklara daha derinden yaklaşıldı.

Analogdan dijitale

Ticaretin giriş çıkışlarını analog dünyada öğrenmiş olan kullanıcılar, işyerlerinde dijital teknolojiyi nasıl akıllıca kullanabilir? Bu soru, sempozyumdaki bir çok konuşmacının odaklandığı konuydu. Bir çok meslektaşının bakış açılarını anlatan, İsviçreli dental teknisyen,  Dominique Vinci, dijital teknolojinin optik ölçü alımından başlayarak restorative diş hekimliğine bir çok aşamada avantajlar sunduğunu anlattı. Oliver Brix (Almanya), dijital teknolojinin sağladığı avantajlara rağmen, diş hekimi-teknisyen takımının bilgi ve tecrübesinin, tedavi hedefinin açık olmasının, uygun planlamanın, becerikli ve hasta odaklı çalışmanın ve herşeyden önemlisi adanmışlık ve tutkunun, dental restorasyonların başarısı için vazgeçilmez olduğunu savundu. İddiasını kanıtlamak için, mükemmel sonuçlara ulaşılırken konvansiyonel ve dijital tekniklerin ustaca birarada kullanıldığı bazı hasta vakalarını sundu. Benzer muhteşem işler Hilal Kuday (Türkiye ) ile çalışan Dr Andreas Kurbad (Almanya) ve Prof. Dr. Stefan Koubi (Fransa) tarafından da gösterildi. Dr Pietro Venezia, Dr Alessio Casucci ve dental teknisyenler Pasquale Lacasella ve Alessandro Lelasi’den oluşan dört kişilik İtalyan takım tarafından ise hareketli protezlerde analog ve dijital protokollerin karşılaştırılması sunuldu. Yorumları meslektaşlarının yorumlarıyla benzer nitelikteydi ve dental teknisyen Stefan Strigly (İtalya) tarafında şöyle dile getirilmişti: “Ne diş hekimleri ne de teknisyenler dizginleri teknolojiye bırakmıyor. Değişen sadece kullanılan araçlar”

Günlük işler için stratejiler

Yeni materyaller ve stratejiler kullanmak istiyorsanız, onlara güvenebileceğinizi bilmek istersiniz. Priv. Doz. Dr Arndt Happe (Almanya) ve uzman dental teknisyen Vincent Fehmer (İsviçre), estetik anterior bölgenin implantla tekrar yapılandırılması örneğini kullanarak en son dental teknolojinin sınırlarını test ettiler. Bulguları, çeşitli klinik vakalarla, doğal yumuşak doku entegrasyonu için “Servikal Konturlama” konseptini sunan Dr Mirela Feraru ve Prof. Dr Nitzan Bichacho (Israil) tarafından desteklendi.

Doğanın rehberliğinde

İster konvansiyonel ister dijital uygulama yapılmış olsun önemli olan sonuçtur. Bu, özellikle Dr. Francesco Mintrone (İtalya) tarafından yapılan kemik ogmentasyonunu da içeren vakada açıkça gösterildi. Mintrone, performans özellikleri farklılık gösterdiğinden dolayı, kullanmaya başlamadan önce yeni yazılım, donanım ve materyallerin dikkatle incelenmesini tavsiye etti. Bilgilendirilmiş karar verme aşamasının önemi Dr Victor Clavijo ve dental teknisyen Murilo Calgaro (Brezilya) tarafından da vurgulandı: Diş dokusunun doğala olabildiğince benzer şekilde yeniden yapılandırılabilmesi için material seçiminde preparasyon, renk seçimi ve ingot seçimi göz önünde bulundurulmalıdır.

Sınırları zorlamaya çalışmaktansa – rehber doğallık olmalıdır düsturu Dr Gianfranco Politano (İtalya) tarafından gerçekleştirilen sunumun da merkez noktasıydı. Restorasyonların iki bölüm (Klas 2) ve posterior bölgede oklüzal morfolojiji oluşturmak için tüberkül oluşturmayı içeren basitleştirilmiş protokol kullanımını savundu.

Katılımcılarla sohbette

Katılımcıların, sunumlara dahil olmasına çalışıldı. Seyirci katılımını desteklemek için, Ivoclar Vivadent, soruların elektronik ortaman gönderilebildiği etkinliğe özel bir yazılım tasarladı. Sorular, amfide, etkinlik moderatörü, Prof. Francesco Mangani ve konuşmacılar tarafından soru-cevap şeklinde yanıtlandı. Sohbet, Monte Mario tepesindeki “Ivoclar Vivadent and Friends” gala yemeğinde daha rahat bir atmosferde devam etti. Misafirler, Romanın ve günbatımında yakındaki Vatikan ın eşsiz manzarasının keyfini çıkardılar.

Diş hekimleri ve diş teknisyenleri ile diyalog devam edecek. Etkinliğin sonunda, İtalya'daki Ivoclar Vivadent iştiraki Genel Müdürü Paolo Castoldi, iki yıl içinde Paris'te düzenlenecek olan Uluslararası Uzman Sempozyumu'nun bir sonraki baskısını duyurdu.